Ridgeway Avenue over 390 390 43011023 RTE 39
Fair Condition55 years old19,825 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Monroe |
| Location | 1.2mi S Jct Rol + 104 |
| Carries | Ridgeway Avenue |
| Crosses | 390 390 43011023 RTE 39 |
| Coordinates | 43.19128, -77.68309 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 192.9 ft (58.8 m) |
| Max Span | 99.7 ft (30.4 m) |
| Deck Width | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Area | 1134.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,825 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001062510 |