Rp Mo171s To Mo249 over Mo & Ar Rr
Fair Condition19 years old4,708 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 20 T 28 N R 32 W |
| Carries | Rp Mo171s To Mo249 |
| Crosses | Mo & Ar Rr |
| Coordinates | 37.13854, -94.44343 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 273.3 ft (83.3 m) |
| Max Span | 101.7 ft (31 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 716.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,708 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31424 |