SR 2016 over Mahantango Creek
Fair Condition86 years old365 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Juniata |
| Location | 1 Mi E Richfield |
| Carries | SR 2016 |
| Crosses | Mahantango Creek |
| Coordinates | 40.68883, -77.10154 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 206.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 365 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000020169 |