SR 611 over Black River Ship Channel
Fair Condition87 years old14,500 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .5 Mi. East Of Sr.57 |
| Carries | SR 611 |
| Crosses | Black River Ship Channel |
| Coordinates | 41.45475, -82.16041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 1704.1 ft (519.4 m) |
| Max Span | 390.1 ft (118.9 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 7894.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,500 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707443 |