Usr 6 over Over Black River
Fair Condition87 years old14,477 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.1 Mile East Of SR 57 |
| Carries | Usr 6 |
| Crosses | Over Black River |
| Coordinates | 41.46865, -82.17777 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Movable - Bascule |
| Total Length | 1053.1 ft (321 m) |
| Max Span | 330.1 ft (100.6 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 6066.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,477 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 4700813 |