Stc4710;graves Crk over Salmon River
Fair Condition53 years old30 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Idaho |
| Location | 9.4 S. 2.9 W. Cottonwood |
| Carries | Stc4710;graves Crk |
| Crosses | Salmon River |
| Coordinates | 45.91133, -116.41150 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 151.9 ft (46.3 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 780.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 50% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000029385 |