State Route 70 over Nelson Road
Fair Condition63 years old20,100 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Butte |
| Location | 03-but-070-15.72-ovl |
| Carries | State Route 70 |
| Crosses | Nelson Road |
| Coordinates | 39.52390, -121.57314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Area | 1169.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,100 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 12 0142 |