Central Av 0.1 Km over Unnamed Creek
Poor Condition32 years old8,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Cayey Municipio |
| Location | On Cayey Town |
| Carries | Central Av 0.1 Km |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 18.11067, -66.16258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 101.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,500 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023991 |