Pr 52 Southbound over Pr 15
Fair Condition53 years old32,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Cayey Municipio |
| Location | 1 Km East Of Cayey |
| Carries | Pr 52 Southbound |
| Crosses | Pr 15 |
| Coordinates | 18.10673, -66.15866 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 414.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020312 |