Pr 52 Southbound over Santo Domingo Creek Road
Fair Condition52 years old16,450 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Cayey Municipio |
| Location | 1.5 Km South Of Cayey |
| Carries | Pr 52 Southbound |
| Crosses | Santo Domingo Creek Road |
| Coordinates | 18.10194, -66.16409 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 605.0 ft (184.4 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 2618.5 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,450 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020552 |