Off Pr 111 15.4 Km over Culebrinas River
Fair Condition30 years old19,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 4.5km SW Of San Sebastian |
| Carries | Off Pr 111 15.4 Km |
| Crosses | Culebrinas River |
| Coordinates | 18.34551, -67.02432 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 460.3 ft (140.3 m) |
| Max Span | 92.2 ft (28.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 1276.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,700 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024561 |