Pr 111 15.1 Km over Aguas Saladas Creek
Fair Condition46 years old19,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 4 Km West San Sebastian |
| Carries | Pr 111 15.1 Km |
| Crosses | Aguas Saladas Creek |
| Coordinates | 18.35146, -67.02614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 422.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,700 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017181 |