J Torres ST Km 0.1 over Rio Culebrinas
Poor Condition125 years old5,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | Pr 125 |
| Carries | J Torres ST Km 0.1 |
| Crosses | Rio Culebrinas |
| Coordinates | 18.33585, -67.00276 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 60.7 ft (18.5 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 107.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1901 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,900 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 030721 |