Pr 125 18.0 Km over Guatemala River
Fair Condition86 years old14,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 1 Km N W Of San Sebastian |
| Carries | Pr 125 18.0 Km |
| Crosses | Guatemala River |
| Coordinates | 18.34336, -66.99967 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 107.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002341 |