Pr 119 over Camuy River
Fair Condition35 years old12,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Camuy Municipio |
| Location | 2 Km East Of Camuy |
| Carries | Pr 119 |
| Crosses | Camuy River |
| Coordinates | 18.48368, -66.83862 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 85.6 ft (26.1 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 399.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,900 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022571 |