Pr 4491 over Camuy River
Fair Condition84 years old10,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Hatillo Municipio |
| Location | 1.5 Km West Of Hatillo |
| Carries | Pr 4491 |
| Crosses | Camuy River |
| Coordinates | 18.48089, -66.83766 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.3 ft (19.3 m) |
| Max Span | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 270.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1942 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,100 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000551 |