Pr 119 over Pr 2
Fair Condition36 years old12,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Camuy Municipio |
| Location | 1 Km South Of Camuy |
| Carries | Pr 119 |
| Crosses | Pr 2 |
| Coordinates | 18.47399, -66.85189 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 196.2 ft (59.8 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 1046.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,600 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019051 |