Pr 186 7.40 Km over Cubuy River
Fair Condition69 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Canovanas Municipio |
| Location | 15 Km South Of Canovanas |
| Carries | Pr 186 7.40 Km |
| Crosses | Cubuy River |
| Coordinates | 18.26709, -65.87502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 75.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004451 |