Pr 31 19.6 Km over Pinero Creek
Fair Condition33 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Juncos Municipio |
| Location | 6 Km N W Of Juncos |
| Carries | Pr 31 19.6 Km |
| Crosses | Pinero Creek |
| Coordinates | 18.23613, -65.86974 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 321.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022881 |