Pr 31 over Gurabo River
Fair Condition46 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Las Piedras Municipio |
| Location | 5 Km North Of Las Piedras |
| Carries | Pr 31 |
| Crosses | Gurabo River |
| Coordinates | 18.22808, -65.85793 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 368.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016511 |