Pr 2 227.8 Km over Portugues River
Fair Condition75 years old27,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | In Ponce City At Int Pr10 |
| Carries | Pr 2 227.8 Km |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 17.99600, -66.61402 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 134.5 ft (41 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Area | 1102.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1959) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,400 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005841 |