Pr 163 Wbd Km 0.9 over Portugues River
Poor Condition57 years old10,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | In Ponce East Int Pr 10 |
| Carries | Pr 163 Wbd Km 0.9 |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 18.00301, -66.60721 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 299.5 ft (91.3 m) |
| Max Span | 114.2 ft (34.8 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 1506.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010852 |