Pr 52 104.9 Km over Pr 12
Poor Condition31 years old18,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 0.8 Mi From Pr 2 |
| Carries | Pr 52 104.9 Km |
| Crosses | Pr 12 |
| Coordinates | 17.98689, -66.60923 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 123.7 ft (37.7 m) |
| Deck Area | 2239.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023481 |