Pr 3 31.9 Km over Mameyes Creek
Fair Condition48 years old36,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Luquillo Municipio |
| Location | 6.2 Km West Of Luquillo |
| Carries | Pr 3 31.9 Km |
| Crosses | Mameyes Creek |
| Coordinates | 18.37188, -65.76716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 9.2 ft (2.8 m) |
| Deck Width | 98.4 ft (30 m) |
| Deck Area | 255 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,100 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020961 |