Pr 955 6.2 Km over Mameyes Creek
Fair Condition46 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Rio Grande Municipio |
| Location | 0.2 Km SW Int Pr3 & P |
| Carries | Pr 955 6.2 Km |
| Crosses | Mameyes Creek |
| Coordinates | 18.37115, -65.76713 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 146.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017231 |