Pr 3 32.3 Km over Mameyes River
Fair Condition44 years old34,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Luquillo Municipio |
| Location | 5 Km West Of Luquillo |
| Carries | Pr 3 32.3 Km |
| Crosses | Mameyes River |
| Coordinates | 18.37234, -65.76361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 393.7 ft (120 m) |
| Max Span | 98.4 ft (30 m) |
| Deck Width | 93.5 ft (28.5 m) |
| Deck Area | 3,420 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,700 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017711 |