Pr 486 11.85 Km over Abra Honda Creek
Fair Condition53 years old900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Camuy Municipio |
| Location | 12.5 Km South Of Camuy |
| Carries | Pr 486 11.85 Km |
| Crosses | Abra Honda Creek |
| Coordinates | 18.38551, -66.84660 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 88.3 ft (26.9 m) |
| Max Span | 85.6 ft (26.1 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 252.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014891 |