Pr 455 over Soller Creek
Poor Condition69 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Camuy Municipio |
| Location | 12 Km South West Of Camuy |
| Carries | Pr 455 |
| Crosses | Soller Creek |
| Coordinates | 18.36707, -66.89333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 98.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 013711 |