Pr-66 over Pr-3 Km. 19.50
Good Condition13 years old21,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Rio Grande Municipio |
| Location | 0.60 Km S.e. Rio Grande |
| Carries | Pr-66 |
| Crosses | Pr-3 Km. 19.50 |
| Coordinates | 18.37572, -66.82761 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 488.5 ft (148.9 m) |
| Max Span | 78.7 ft (24 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 2054.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,100 (2016) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029661 |