Pr 901 over Pr 53
Good Condition17 years old6,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Maunabo Municipio |
| Location | 4.3 Kms NE Of Maunabo |
| Carries | Pr 901 |
| Crosses | Pr 53 |
| Coordinates | 18.01029, -65.87078 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Area | 1236.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,000 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029011 |