Pr 585 Km 2.4 over Portugues River
Fair Condition78 years old9,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 1.2 Km South Of Int Pr 2 |
| Carries | Pr 585 Km 2.4 |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 17.98287, -66.62324 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 338.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002751 |