Puerto Viejo St. over Channel
Fair Condition27 years old200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2.5 Km S.e.ponce Center |
| Carries | Puerto Viejo St. |
| Crosses | Channel |
| Coordinates | 17.98003, -66.61232 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 51.2 ft (15.6 m) |
| Max Span | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 352.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2005) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 026391 |