Pr 123 0.4 Km over Tidal Waters Channel
Poor Condition113 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 0.8 Km S Int Pr10 & P |
| Carries | Pr 123 0.4 Km |
| Crosses | Tidal Waters Channel |
| Coordinates | 17.97276, -66.61486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.6 ft (14.8 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 119.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1913 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2017) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001431 |