Pr 936 over Arenas Creek
Fair Condition93 years old4,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Las Piedras Municipio |
| Location | 4 Km N E Of Las Piedras |
| Carries | Pr 936 |
| Crosses | Arenas Creek |
| Coordinates | 18.19901, -65.86387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.4 ft (10.8 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 69.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005721 |