Pr 9936 over Gurabo River
Fair Condition28 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Las Piedras Municipio |
| Location | 6.5 Kms East Of Juncos |
| Carries | Pr 9936 |
| Crosses | Gurabo River |
| Coordinates | 18.22242, -65.86059 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 926.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024881 |