Pr 914 over Humacao River
Fair Condition74 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 2 Miles N W Of Humacao |
| Carries | Pr 914 |
| Crosses | Humacao River |
| Coordinates | 18.15814, -65.84422 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 109.6 ft (33.4 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 227.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006451 |