Williamsburg Bridg over Fdr Drive Baruch Drive
Fair Condition123 years old81,526 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | Williamsburg Br East Rvr |
| Carries | Williamsburg Bridg |
| Crosses | Fdr Drive Baruch Drive |
| Coordinates | 40.71478, -73.97656 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Suspension |
| Total Length | 6669.9 ft (2,033 m) |
| Max Span | 1599.7 ft (487.6 m) |
| Deck Width | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Area | 72578.1 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1903 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,526 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 25 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002240039 |