E. Houston Street over RTE 907l RTE 907l
Good Condition9 years old40,267 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 1.6mi NE Fdr Dr&bklyn Br |
| Carries | E. Houston Street |
| Crosses | RTE 907l RTE 907l |
| Coordinates | 40.71874, -73.97497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 149.0 ft (45.4 m) |
| Deck Area | 1039.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40,267 (2001) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002232040 |