AVE C To Fdr SB over Terrain
Fair Condition29 years old
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 3.7 Mi NE Fdr Dr&bklyn Br |
| Carries | AVE C To Fdr SB |
| Crosses | Terrain |
| Coordinates | 40.73094, -73.97387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 284.1 ft (86.6 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 580.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000223206A |