RTE 907l over Service Road Avenue C N
Fair Condition79 years old135,883 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 3.7 Mi NE Fdr Dr+bklyn Br |
| Carries | RTE 907l |
| Crosses | Service Road Avenue C N |
| Coordinates | 40.73279, -73.97431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 2338.9 ft (712.9 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Area | 16254.1 sq m |
| Main Spans | 32 |
| Year Built | 1947 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 135,883 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002232060 |