Pr 10 0.5 Km over Waterway
Good Condition29 years old8,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2 Kms. East Of Ponce |
| Carries | Pr 10 0.5 Km |
| Crosses | Waterway |
| Coordinates | 18.01433, -66.57067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.2 ft (8.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 140.4 ft (42.8 m) |
| Deck Area | 368.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,900 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023071 |