Pr 52 Nobd 98.9 Km over Dirt Road
Poor Condition55 years old32,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 1.1 Km Northeast Int Pr 1 |
| Carries | Pr 52 Nobd 98.9 Km |
| Crosses | Dirt Road |
| Coordinates | 18.02190, -66.57687 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.7 ft (31.3 m) |
| Max Span | 100.4 ft (30.6 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 441.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010672 |