Pr 52 Southbound over Pr 1
Fair Condition36 years old25,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2 Kms East Of Ponce |
| Carries | Pr 52 Southbound |
| Crosses | Pr 1 |
| Coordinates | 18.00556, -66.58222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 95.5 ft (29.1 m) |
| Deck Width | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Area | 934.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,400 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019412 |