Pr 111 35 Km over Guajataca River
Fair Condition60 years old18,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Lares Municipio |
| Location | 1 Km East Of Lares |
| Carries | Pr 111 35 Km |
| Crosses | Guajataca River |
| Coordinates | 18.29751, -66.87312 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 170.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008641 |