Pr 431 4.1 Km over Blanco River
Fair Condition63 years old800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Lares Municipio |
| Location | 4.1 Km From Int Pr 128 |
| Carries | Pr 431 4.1 Km |
| Crosses | Blanco River |
| Coordinates | 18.24759, -66.88543 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 100.7 ft (30.7 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 778.4 sq m |
| Main Spans | 22 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 027381 |