Pr 128 over Anon Creek
Poor Condition104 years old4,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Lares Municipio |
| Location | 1.2 Km South Of Lares |
| Carries | Pr 128 |
| Crosses | Anon Creek |
| Coordinates | 18.29319, -66.87653 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 127.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,200 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002641 |