Pr 111r over Anon Creek
Fair Condition55 years old5,300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Lares Municipio |
| Location | At South Of Lares |
| Carries | Pr 111r |
| Crosses | Anon Creek |
| Coordinates | 18.29351, -66.87641 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 73.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,300 (2005) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020031 |