Pr 140 43.35 Km over Waterway
Fair Condition76 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 1.2 Km Int Pr146 & Pr |
| Carries | Pr 140 43.35 Km |
| Crosses | Waterway |
| Coordinates | 18.31404, -66.58318 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 60.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 013891 |