Pr 140 44.0 Km over Waterway
Fair Condition76 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 4.5 Km S W Of Florida |
| Carries | Pr 140 44.0 Km |
| Crosses | Waterway |
| Coordinates | 18.31787, -66.58259 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 76.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 013821 |