Pr 140 48.3 Km over Depresion
Poor Condition100 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ciales Municipio |
| Location | 6.2 Km South Of Florida |
| Carries | Pr 140 48.3 Km |
| Crosses | Depresion |
| Coordinates | 18.33222, -66.59472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 260.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1926 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002981 |